Położony na północy kraju górzysty region Liptów należy do największych przyrodniczych obszarów rekreacyjnych na Słowacji. Unikatowa mieszanka osobliwości przyrodniczych (obszarów krasowych, jaskiń i źródeł termalnych) oraz zabytków architektury ludowej sprawia, że region jest idealnym miejscem do uprawiania sportu o każdej porze roku. Na terenie Liptowa znajduje się największe centrum narciarskie – Jasná Nízke Tatry. Ze względu na dobrze rozwiniętą i różnorodną infrastrukturę ośrodek przeznaczony jest zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla wymagających narciarzy. Poniżej prezentujemy listę pięciu miejsc na Liptowie, które warto odwiedzić w czasie wolnym od zimowego szusowania po stokach Niskich Tatr.
Wodospad Lúčanský
Na dolnym Liptowie, w samym sercu miejscowości uzdrowiskowej Lúčky znaleźć można Lúčanský vodopád (wodospad Luczański). Jest to jeden z 200 słowackich wodospadów, a dzięki swoim unikatowym walorom przyrodniczym w 1974 roku został uznany za Narodowy pomnik przyrody. Przez liczący 13 metrów wysokości kaskadowy wodospad przepływają wody potoku Lúčanka, które spadają z krawędzi trawertynnowego tarasu do niewielkiego jeziorka. Na kształt oraz formę wodospadu mają wpływ zawarte w przepływającej wodzie minerały oraz gips. Dzięki gorącym promieniom wodospad nigdy nie zamarza, co sprawia, że można go podziwiać przez cały rok.
Bezpośrednio pod wodospadem znajduje się niewielki parking. Wejście zarówno do parku otaczającego wodospad, jak i pod same kaskady jest bezpłatne.
Vlkolínec
Położona wśród górskich zboczy Liptowska osada Vlkolínec była przez wiele lat odizolowana od reszty świata, co przyczyniło się do zachowania jej unikatowości i jednorodności. Osadę uznaje się za jedną z najpiękniejszych na Słowacji, a w 1993 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Górską, dwurzędową osadę tworzy 45, pochodzących z XVIII wieku, drewnianych chat z podłużnymi podwórzami. Domostwa położone są przy głównej ulicy, a zabudowania gospodarcze schowano na tyłach zagrody. Zewnętrzna elewacja budynków wciąż pokrywana jest farbą wapienną w pastelowych kolorach.
Należy pamiętać, że Vlkolínec to nie skansen, a wieś na stałe zamieszkana. Większość chat można oglądać tylko z zewnątrz. Należy przy tym zachować prywatność ich właścicieli i nie wchodzić na tereny posesji.
Przy parkingu znajduje się kasa, w której pobierana jest opłata w wysokości 2€ (bilet normalny), 1€ (bilet ulgowy oraz parking). Środki przeznaczane są na konserwację przestrzeni i utrzymanie muzeum.
Múzeum Liptovskej Dediny (Skansen Pribylina)
U stóp Zachodnich Tatr położone jest Múzeum Liptovskej Dediny, dokumentujące historię oraz folklor regionu liptowskiego. Ekspozycja skonstruowana jest tak, aby tworzyła spójną kompozycję historyczno-kulturalną regionu.
W skład muzeum wchodzą 23 zabytki architektury ludowej, które zostały przeniesione z 11 wsi położonych na zachód od miasta Liptovský Mikuláš. Pomysł powstania najmłodszego słowackiego muzeum na wolnym powietrzu powiązany jest z powstaniem sztucznego zbiornika Liptovská Mara. Większość budynków wchodzących w jego skład jest rekonstrukcją, stworzoną z oryginalnych elementów pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.
We wnętrzach typowych liptowskich chat prezentowane są ekspozycje przedstawiające życie codzienne mieszkańców, należących do różnych warstw społecznych. W muzeum – oprócz obiektów tradycyjnej architektury ludowej, znajdziemy dwie murowane budowle: gotycko–renesansowy dwór oraz wczesnogotycki kościół.
Skansen otwarty jest 1.10. – 31. 12. oraz 2.01. – 28. 02., w godzinach 9:00 – 15:30. Skansen zamknięty jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia (24.12. – 25. 12) oraz w Nowy Rok. W cenie biletu zawarta jest opłata za zwiedzanie skansenu oraz ekspozycji taboru Považská Lesná železnica.
Demänovská jaskyňa Slobody
Demänovská jaskyňa Slobody to jedna z największych atrakcji regionu i zarazem całej Słowacji. Jaskinia stanowi część najdłuższego, bo mierzącego aż 41 kilometrów długości, systemu jaskiniowego na Słowacji. We wnętrzu jaskini, oprócz różnobarwnej szaty naciekowej, zobaczyć można dość osobliwą formę naciekową jaką są pizolity, potocznie nazywane perłami jaskiniowymi.
Parking należący do jaskini znajduje się bezpośrednio przy drodze prowadzące z miejscowości Liptovský Mikuláš do ośrodka narciarskiego Jasná-Chopok. Demänovská Slobody jako jedyna jaskinia posiada aż dwie trasy turystyczne – Dlhý okruch (2150 metrów) i Tradičný okruch (1150 metrów).
Jaskinie można zwiedzać w okresie zimowym od 2 stycznia do końca marca (wejścia o 9:30, 11:00, 12:30, 14:00 oraz 13:00 w przypadku trasy Dlhý okruch). Należy pamiętać, że jaskinia nie funkcjonuje w poniedziałki oraz w okresie od 15.11 do 2.01.
Słowackie Muzeum Ochrony Przyrody oraz Speleologii w Liptovský Mikuláš
W dawnym budynku klasztoru jezuickiego znajduje się jedyne na Słowacji muzeum zorientowane na propagowanie ochrony przyrody. Muzeum podzielone jest na kilka stałych ekspozycji zlokalizowanych na czterech piętrach. Całkowita powierzchnia wystawowa wynosi 1400 m². Muzeum dokumentuje różnorodność bogactwa przyrodniczego Słowacji za pośrednictwem stałych ekspozycji, których tematyka dotyczy: jaskiń, procesów krasowych, form ochrony przyrody oraz mineralogii.
Godziny otwarcia muzeum w okresie 01.10.2019 – 31.05.2020
Poniedziałek, środa, czwartek, piątek | 9:00 – 17:00 (ostatnie wejście o godz. 16:00) |
Wtorek | Zamknięte |
Sobota | 10:00 – 16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:00) |
Niedziela* | 9:00 – 11:00* |
- *Zwiedzanie w tym dniu odbywa się tylko po wcześniejszej (min. 3 dni przed planowaną wizytą) rezerwacji. Minimalna liczba osób: 20. Numer telefonu: 044 5477230-10
Bibliografia
- D. Kollár, Jaskyne, wyd.1, Bratislava, DAJAMA, 2011, Prirodne Krásy Slovenska, 978-80-8136-000-8
- I. Zuskinová, Skanzeny, wyd.1, Bratislava, DAJAMA, 2008, Kultúrne Krásy Slovenska, 978-80-89226-58-0
- V. Dvořáková, Ľudová architektura, wyd.1, Bratislava, DAJAMA, 2008, Kultúrne Krásy Slovenska, 978-80-89226-25-2
- https://liptovskemuzeum.sk/expozicia/rolnicky-dom-a-dvor-vlkolinec/
- https://liptovskemuzeum.sk/expozicia/pribylina/
- http://www.smopaj.sk/sk
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.