Veľké Hincovo pleso

Wyprawa nad Veľké Hincovo pleso (Wielki Hińczowy Staw)

Mengusovská dolina zaliczana jest do największych dolin położonych po Słowackiej stronie Tatr. W jej górnej części, w obrębie Hincovej doliny znajduje się najgłębsze i zarazem największe jezioro na Słowacji – Veľké Hincove Pleso. Tak jak pozostałe doliny, Mengusovska dolina została utworzona podczas plejstoceńskich zlodowaceń. O polodowcowym charakterze doliny świadczy jej przekrój w kształcie litery U oraz licznie występujące jeziora cyrkowe. Nasz artykuł poświeciliśmy wyprawie dnem doliny Mengusovskej nad Veľké Hincove Pleso. Po drodze miniemy popularne wśród turystów Popradské Pleso, a także rozwidlenie na którym rozpoczyna się szlak prowadzący na Rysy.

Popradské pleso zastavka -> rázcestie nad Popradským plesom -> rázcestie Nad Žabím potokom -> Veľké Hincovo pleso

Mengusovská dolina (Dolina Mięguszowiecka)
Mengusovská dolina (Dolina Mięguszowiecka)
Punkt początkowyPunkt końcowyDługość trasy
Popradské Pleso zastavkaVeľké Hincovo pleso7.3 km

Etap I
Popradské pleso zastavka (1246 m n.p.m.) – rázcestie nad Popradským plesom (1500 m n.p.m.)

Popradské Pleso zastavka - Popradské Pleso
Etap I – Popradské Pleso zastavkarázcestie nad Popradským plesom
Czas przejściaDługość szlaku
1:25 h4.1 km

Naszą wyprawę rozpoczniemy na parkingu znajdującym się tuż przy stacji Popradské pleso, skąd wyruszymy niebieskim szlakiem w kierunku Horského hotelu pri Popradskom plese.

Zastavka Popradské pleso
Zastavka (stacja) Popradské pleso

Parking Popradské pleso

Oficjalny i płatny parking zaczyna się kilkaset metrów przed stacją kolejki. Po obu stronach drogi znajdują się wyznaczone miejsca do parkowania. W sezonie letnim, a zwłaszcza w pogodne weekendy, już w okolicach godziny 9 wszystkie miejsca (od przejazdu kolejowego aż po wyjazd na drogę nr 537) są zajęte. Alternatywą może być zaparkowanie na oddalonym o ponad 1,5 km parkingu znajdującym się bezpośrednio przy Drodze Wolności. Należy pamiętać, że znajdujemy się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i parkowanie poza wyznaczonymi miejscami może skończyć się wysokim mandatem.

Parkovisko Popradské pleso
Parkovisko Popradské pleso

Na tym etapie szlak przebiega szeroką asfaltową drogą i pokrywa się z przebiegiem trasy rowerowej. Przez pierwsze 20-30 minut będziemy szli wśród łąk i dawnego wiatrołomu. Natomiast resztę naszego spaceru będziemy kontynuowali lasem iglastym. Po około 3 kilometrowym podejściu szlak wypłaszacza się. Na szlaku przygotowano kilka miejsc do odpoczynku m.in. wiata przy rázcestie Popradská polana. Po około godzinie docieramy nad Popradské pleso.

AsfaltowySzlak
Fragment szlaku na odcinku Popradské pleso zastavkarázcestie nad Popradským plesom. W tle Mengusovská dolina.

Po dotarciu do rázcestie nad Popradským plesom możemy bez zatrzymania kontynuować naszą wyprawę niebieskim szlakiem lub zrobić sobie krótką przerwę i coś zjeść w jednym z kilku punktów gastronomicznych znajdujących się w chacie Pri Popradskom plese lub Majláthovej chacie.

Horský hotel Popradské pleso/ Chata pri Popradskom plese (Schronisko nad Popradzkim stawem)

Na wysokości 1494 m n.p.m. znajduje się Horský hotel Popradské pleso (Górski Hotel Popradzki Staw, Schronisko nad Popradzkim stawem), w jego budynku mieści się bufet (z miejscami tylko na tarasie) lub samoobsługowa restauracja (w tym przypadku można zjeść środku lub na tarasie z widokiem na jezioro).

Chata pri Popradskom plese i Majláthova chata
Chata pri Popradskom plese (po prawej) i Majláthova chata (po lewej).

Kolejnym miejscem, już ze skromniejszym menu, jest bufet znajdujący się w Majláthovej chacie.

Majláthova chata

Informacje o Mengusovskej (Mięguszowieckiej) dolinie, Popradským plese i znajdującej się nad nim chacie pri Popradskom plese, a także o Symbolickom cintoríne, znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule.

Etap IIa
Rázcestie nad Popradským plesom (1500 m n.p.m.) – rázcestie Nad Žabím potokom (1620 m n.p.m.)

Czas przejściaDługość szlaku
35 min 1,2 km
Popradské Pleso - Veľké Hincovo Pleso
Etap II – Rázcestie nad Popradským plesom Veľké Hincovo Pleso

Po krótkim odpoczynku rozpoczynamy kolejny etap naszej wyprawy w głąb Mengusovskiej doliny, czyli przejście znad Popradského plesa do rázcestie Nad Žabím potokom. Na tym odcinku szlak biegnie najpierw lasem iglastym, a następnie pasmem kosodrzewiny.

Rázcestie nad Popradským plesom
Rázcestie nad Popradským plesom

Ze szlaku roztacza się widok na hrebeň Bášt (Grań Baszt), Popradský hrebeň (Popradzką Grań) oraz Mengusovský Volovec (Wołowiec Mięguszowiecki). Po około 30 minutach docierany do rázcestie Nad Žabím potokom, gdzie zaczyna się czerwony szlak prowadzący na Rysy.

hrebeň Bášt
Widok na hrebeň Bášt (Grań Baszt).

Etap IIb
Rázcestie Nad Žabím potokom (1620 m n.p.m.) – Veľké Hincovo pleso (1946 m n.p.m.)

Czas przejściaDługość szlaku
1:10 h2 km
Rázcestie nad Žabím potokom
Rázcestie nad Žabím potokom – początek szlaku na Rysy (2503 m n.p.m.).

Naszą wyprawę będziemy kontynuować niebieskim szlakiem. Odcinek od rázcestie do Hincového potoku jest dosyć łagodny. Podczas przejścia będzie towarzyszył nam widok na skalną ścianę oraz znajdujące się na niej strome podejście. Po przekroczeniu strumienia szlak gwałtowanie zaczyna się wznosić, a po około 20 minutach podejścia zaczyna przybierać formę zakosów.

Zakosy nad Veľké Hincovo pleso
Fragment pierwszego podejścia na odcinku Hincov potokVeľké Hincovo pleso.

Ze względu na dość duże przewyższenie i nachylenie terenu najtrudniejszą częścią wyprawy będzie podejście najpierw na półkę skalną, znajdującą się na wysokość około 1825 m n.p.m., a następnie na wysokość 1940 m n.p.m. Miejscami szlak jest stromy i wysłużony. Po dwóch dość męczących podejściach, szlak zaczyna ponownie się wypłaszczać, a my po ponad 3 godzinach marszu docieramy nad brzeg Veľkého Hincového plesa.

Widok na półkę skalną (1825 m n.p.m), w tle wylot Mengusovskej doliny, północna ściana masywu Ostrvy i znajdujące sie na niej podejście na sedlo pod Ostrvou.

Należy pamiętać, że odcinek łączący rázcestie Nad Žabím potokom i Veľké Hincovo pleso jest zamknięty od 1 listopada do połowy czerwca.

Veľké Hincovo pleso (Wielki Hińczowy Staw)

Veľké Hincovo pleso3
Veľké Hincovo pleso (1945 m n.p.m.). W tle (idąc od lewej) Čubrina (2376 m n.p.m.) oraz masyw Mengusovských štítovVeľký Mengusovský štít (2439 m n.p.m.), Prostredný Mengusovský štít (2393 m n.p.m.), Mengusovské sedlo, czyli przełęcz pod Chłopkiem (2307 m n.p.m.) oraz Východný Mengusovský štít (2398 m n.p.m.).

Veľké Hincovo pleso (Wielki Hińczowy Staw) jest zarazem największym (20,08 ha) i najgłębszym (53,7 metrów głębokości) górskim jeziorem położonym po słowackiej stronie Tatr. Staw położony jest w Hincovej kotline (górna część Mengusovskej doliny) na wysokości 1946 m n.p.m., czyli ponad 550 metrów wyżej niż Morskie Oko i 360 metrów niż Czarny Staw pod Rysami. Veľké Hincovo pleso jest przykładem jeziora polodowcowego, czyli powstałego na skutek zalania zagłębienia, nazywanego również kotłem lub cyrkiem, powstałego w wyniku erozyjnej działalności górskiego lodowca.

Tafla jeziora przez ponad 270 dni w roku jest skuta lodem. Z jeziora wypływa Hincov potok, który po połączeniu się z potokiem Krupá tworzy rzekę Poprad. Staw z trzech stron otoczony jest przez wschodnie stoki Kôprovského štítu, masyw Mengusovských štítov (przez które przebiega polsko-słowacka granica) oraz zachodnie zbocza Mengusovského Volovca. Przy dobrej widoczności możemy zauważyć osoby przebywające na Mengusovským sedle, znanym bardziej jako Mięguszowiecka przełęcz pod Chłopkiem.

Veľké Hincovo pleso
Veľké Hincovo pleso. Od lewej masyw Kôprovského štítu (2367 m n.p.m.), štít Čubrina (2376 m n.p.m.) oraz masyw Mengusovských štítov.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi skąd dokładnie wzięła się nazwa jeziora. Jedni twierdzą, że od słowa haviari (hincovia), czyli górników poszukujących złota. Drudzy, że od imienia pasterza, wypasającego w pobliżu jeziora owce. Inni zaś przypisują imię Hinco do krasnoluda, który rzekomo pomagał przybywającym do doliny w wydobywaniu złotego kruszcu.

Dokąd dalej?

Znad Velkého Hicoveho plesa możemy kontynuować wędrówkę: niebieskim szlakiem – na Vyšné Kôprovské sedlo, zdobyć Kôprovský štít (2363 m n.p.m.), zejść na dno Kôprovej doliny i przejść do rázcestie Tri studničky (Uwaga! Ten wariant mierzy 14 km długości i może zająć ponad 5 godzin), lub wrócić niebieskim szlakiem w okolice Popradského plesa.

Szlak nad Veľké Hincovo pleso
Szlak prowadzący nad Veľké Hincovo pleso. W tle Vyšné Kôprovské sedlo (2180 m.n.p.m) i Kôprovský štít (2363 m n.p.m).

Nasza opinia

Należy pamiętać, że odcinek łączący rázcestie Nad Žabím potokom i Veľké Hincovo pleso jest zamknięty od 1 listopada do połowy czerwca! Polecamy zaplanować swoją wyprawę poza pogodnymi, letni weekendami, dzięki czemu unikniemy tłoku na szlaku, a przy okazji nie będziemy musieli martwić się o miejsce do parkowania. Jeśli nie będziemy mieli takiej możliwości, to doradzamy wyruszenie na szlak wcześnie rano.

Pod górę nad Veľké Hincovo pleso
Fragment drugiego podejścia (na wysokość 1940 m n.p.m.), na odcinku Hincov potokVeľké Hincovo pleso.

Ze względu na dość męczące podejście (zwłaszcza na odcinku rázcestie Nad Žabím potokomVeľké Hincovo pleso) oraz przewyższenie terenu sięgające prawie 800 metrów, trasę polecamy osobom z dobrą kondycją oraz górskim obyciem i doświadczeniem. Na szlaku, a zwłaszcza podczas podejścia, nie spotkamy zbyt wielu utrudnień (łańcuchów, metalowych stopni itp.) oraz niebezpiecznych miejsc (przepaście).

Nad brzegiem Velkého Hicoveho plesa nie znajdziemy żadnego schroniska, punktu gastronomicznego ani miejsca do odpoczynku – wiaty, ławek itp. Jedynym miejscem gdzie będziemy mogli zjeść ciepły posiłek jest Horský hotel Popradské pleso oraz Majláthova chata.

Veľké Hincovo pleso2
Veľké Hincovo pleso

Bibliografia

  • www.vt.sk
  • www.popradskepleso.sk
  • Lacika J., Tatry – przewodnik turystyczny, wyd. 1, Bratysława, Dajama, 1999
  • Lacika J., Vysoké Tatry, wyd.3, Bratysława, Dajama, 2020
  • Kucharík J., Tatry – turistický sprievodca, Dajama, 2019

Napisz komentarz