Šoldov-kościół

Šoldov – Stredoveká zaniknutá (zapomniana średniowieczna) osada

Kilka kilometrów na południe od Štrbského Plesa, na wysokości 960 m n.p.m. znajduje się niewielkie stanowisko archeologiczne Stredoveká zaniknutá osada Šoldov (średniowieczna osada Šoldov). Na jego ternie znajdziemy ruiny średniowiecznego kościoła oraz rekonstrukcje drewnianych domów mieszalnych.

Położenie

Stanowisko archeologiczne Šoldov leży około 2 kilometrów na północny- zachód od miejscowości Štrba, tuż przy drodze 2343 prowadzącej do Važca. Dodatkowo kilkaset metrów na północ od stanowiska przebiega autostrada D1. Najbliższy zjazd Štrba oddalony jest zaledwie o 5 km. Z terenu dawnej osady roztacza się malowniczy widok na szczyty oraz doliny Wysokich Tatr m.in. Predné Solisko, Končiste i Kriváň.

Šoldov-panorama
Widok na Štrbské Pleso oraz szczyty Wysokich Tatr (idąc od lewej) – Kôpky, Vysoká, Tupá, Končistá oraz Gerlachovský štít.

Historia i zabytki

W źródłach pisanych próżno szukać jakichkolwiek informacji odnośnie podtatrzańskiej osady. Šoldov został opuszczony w XV wieku, na skutek bratobójczej wojny. Podczas przeprowadzonych badań archeologicznych odkryto pozostałości jednonawowego kościoła z przełomu XIII i XIV wieku, domów mieszkalnych oraz kamienny krzyż, fragmenty chrzcielnicy, monety, a także szkielety ludzi o wzroście przekraczającym ponad 2 metry. Ze względu na nieprzeciętny wzrost mieszkańców osady określano mianem gigantów ze Šoldova. Przypuszcza się, że na jej terenie mógł znajdować klasztor benedyktynów, a nawet prowizoryczna forteca. Teren osady od dawna był określany przez mieszkańców Štryby mianem za pustým kostolom. Prawdopodobnie jeszcze do XIX wieku zachowały się pozostałości oryginalnych kościelnych murów.

Šoldov-kościół
Pozostałości kościoła z przełomu XIII i XIV wieku. W tle miasteczko Štrba oraz pasmo Kozie chrbty.

Stan obecny

Obecnie teren dawnej osady został zbadany i przekształcony w stanowisko archeologiczne. Oprócz rekonstrukcji budynków mieszkalnych i fundamentów kościoła, na jego terenie znajduje się pomnik, mały parking, zadaszone miejsce do odpoczynku i dwie tablice informacyjne dokumentujące przeprowadzone w latach 50. XX wieku oraz na początku XXI wieku wykopaliska archeologiczne. Wejście na teren stanowiska odbywa się bezpłatnie i samodzielnie.

Šoldov-drewniane zabudowania
Rekonstrukcja drewnianego mostu, studni oraz zabudowań mieszkalnych.

Nasza opinia

Stanowisko polecamy wszystkim miłośnikom historii i archeologii. Osadę warto odwiedzić przy okazji pobytu w Wysokich Tatrach (25 km), Štrbskym Plese (20 km) czy w jaskini Važeckej (6 km). W pobliżu znajduje się również Nemecký vojenský cintorín Važec (niemiecki wojenny cmentarz w Važcu).

Šoldov-tablica
Jedna z dwóch tablic informacyjnych znajdujących się na terenie stanowiska. Ich treść została przedstawiona tylko w języku słowackim.

Bibliografia

  • www.strba.sk/ine/tipy-na-vylety/zaniknuta-osada-soldov/
  • www.severovychod.sk/vylet/stredoveka-zaniknuta-osada-soldov
  • www.tatry.sk/vylety/

Napisz komentarz